Turussa, 24.11.2011
Hoitotason pätevyysvaatimuksista Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirissä
Tämä ohje koskee Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin alueella ensihoidon viranomaistoiminnan toimintayksiköitä ja ammattihenkilöitä.
------------------------
1.1.2012 – 31.12.2012
1. Peruskoulutus: hoitotasolla voi toimia
- ensihoitaja-AMK tai sairaanhoitaja (VSSHP:n ja Länsi-Suomen lääninhallituksen ohje, http://www.vsshp.fi/fi/ensihoito-ohje?position=4 )
- sellainen nimikesuojattu tai laillistettu terveydenhuollon ammattihenkilö tai pelastaja, joka on aloittanut ensihoitaja-AMK- tai sairaanhoitajaopinnot ennen 1.1.2012 ja jolla on voimassa oleva hoitotason lupa sekä kenttäkokemusta
- nimikesuojattu tai laillistettu terveydenhuollon ammattihenkilö tai pelastaja, jolla on 31.12.2011 voimassa oleva hoitotason lupa, saa jatkaa oman lupansa loppumiseen asti
- Käytäntö perustuu STM:n Turvallinen lääkehoito-oppaaseen (2005:32), jossa määritellään lääkehoidon ja koulutuksen tasot
2. Ensihoitokokemus, näyttökoe ja valtuutus (”lupa”)
· Kokeen läpäisy hyväksytysti on edellytys hoitotasolla toimimiselle, lisäksi vaaditaan vastuulääkärin myöntämä valtuutus, ks kohta 3.
3. Valtuutuksien myöntämiskäytäntö yksiköissä, jotka ovat kuntien/sairaanhoitopiirin sopimusyksiköitä tai omaa toimintaa
· valvonnasta vastaa terveyskeskuksen tai vastaavan vastuulääkäri. Sairaanhoitopiirin tasolla valvontavastuu on sairaanhoitopiirin ensihoidon vastuulääkärillä.
· Valtuutuksen (”luvan”) myöntää terveyskeskuksen tai vastaavan ensihoidon vastuulääkäri ja kun sairaanhoitopiirin vastuulääkäri on sen vahvistanut, on se voimassa koko sairaanhoitopiirissä hoitotasolla
--------------------------------
1.1.2013 – 31.12.2013
1. Peruskoulutus: hoitotasolla voi toimia
- ensihoitaja-AMK tai sairaanhoitaja (VSSHP:n ja Länsi-Suomen lääninhallituksen ohje, http://www.vsshp.fi/fi/ensihoito-ohje?position=4 )
- 31.12.2013 saakka sellainen nimikesuojattu tai laillistettu terveydenhuollon ammattihenkilö tai pelastaja, joka on aloittanut ensihoitaja-AMK- tai sairaanhoitajaopinnot ennen 1.1.2013 ja jolla on voimassa oleva hoitotason lupa sekä kenttäkokemusta
- nimikesuojattu tai laillistettu terveydenhuollon ammattihenkilö tai pelastaja, jolla on 31.12.2011 voimassa oleva hoitotason lupa, oman lupansa loppumiseen asti
- Käytäntö perustuu STM:n Turvallinen lääkehoito-oppaaseen (2005:32), jossa määritellään lääkehoidon ja koulutuksen tasot
2. Ensihoitokokemus, näyttökoe ja valtuutus (”lupa”)
· VSSHP:n hoitotason valtuutuksen voi saada vasta toimittuaan päätoimisesti puoli vuotta tai sivutoimisesti yhden vuoden perustasolla Suomessa
· Kokeen läpäisy hyväksytysti on edellytys hoitotasolla toimimiselle, lisäksi vaaditaan vastuulääkärin myöntämä valtuutus, ks kohta 3.
3. Valtuutuksien myöntämiskäytäntö yksiköissä, jotka ovat sairaanhoitopiirin sopimusyksiköitä tai omaa toimintaa
· Luvat myöntää ja valvonnasta vastaa sairaanhoitopiirin ensihoidon vastuulääkäri ja se on voimassa VSSHP:n alueella
--------------------------------
1.1.2014 alkaen
1. Peruskoulutus: hoitotasolla voi toimia
- ensihoitaja AMK taikka terveydenhuollon ammattihenkilöistä annetussa laissa tarkoitettu laillistettu sairaanhoitaja, joka on suorittanut hoitotason ensihoitoon suuntaavan vähintään 30 opintopisteen laajuisen opintokokonaisuuden yhteistyössä sellaisen ammattikorkeakoulun kanssa, jossa on opetus- ja kulttuuriministeriön päätöksen mukaisesti ensihoidon koulutusohjelma.
- 30 opintopisteen lisäkoulutusvaatimus ei koske 31.12.2013 jälkeenkään niitä sairaanhoitajia, joilla oli 1.5.2011 voimassa hoitotason lupa (asetus, 11§)
(AMK:t suunnittelevat parhaillaan (syksyllä 2011) koulutusohjelmia sekä selvittävät, millaisia aikaisempia henkilökohtaisia koulutuksia voidaan ottaa huomioon laskettaessa tuota 30 opintopistettä)
2. Ensihoitokokemus, näyttökoe ja valtuutus (”lupa”)
· VSSHP:n hoitotason valtuutuksen voi saada toimittuaan päätoimisesti puoli vuotta tai sivutoimisesti yhden vuoden perustasolla Suomessa
· Kokeen läpäisy on edellytys hoitotasolla toimimiselle, lisäksi vaaditaan sairaanhoitopiirin vastuulääkärin myöntämä valtuutus, joka on voimassa koko VSSHP:ssa hoitotasolla
3. Valtuutuksien myöntämiskäytäntö yksiköissä, jotka ovat sairaanhoitopiirin sopimusyksiköitä tai omaa toimintaa
· Luvat myöntää ja valvonnasta vastaa sairaanhoitopiirin ensihoidon vastuulääkäri ja se on voimassa VSSHP:n alueella
-------------------------------
Yleistä
Ensihoitokokemus, näyttökoe ja valtuutus
· Sairaanhoitopiiri järjestää yhdessä Turun AMK:n kanssa hoitotason teoriakokeen kuudesti vuodessa (ks www.vsshp.fi>palvelut>ensihoito>ajankohtaista).
· Muussa sairaanhoitopiirissä suoritettu tentti hyväksytään siten, että sillä voi toimia yhden vuoden ajan VSSHP:ssa
Valtuutukset (”luvat”)
· Hoitotason valtuutuksien (”lupien”) voimassaolosta vastaa jokainen itse sekä palveluntuottajan vastuuhenkilö
· Juridisesti ”lupa” on sen myöntäneen lääkärin vastuullaan tekemä todennus siitä, että ao. henkilöllä on riittävä kokemus ja ammattitaito toimia hoitotason tehtävissä
· Luvat ovat rajattuja, siis määräaikaisia, henkilökohtaisia ja koskevat vain hoitotasolla mainittuja toimenpiteitä ja lääkkeiden annostelua. Ne ovat voimassa vain toimittaessa ko. tehtävässä VSSHP:n alueella.
--------------------------------
Jos ohje on ristiriidassa jonkin aikaisemman ohjeen kanssa, on viimeksi annettu ohje voimassa.
Rajavartioston helikopteriyksiköstä on erillinen sopimus ja ohjeistus.
Epäselvissä tapauksissa tulee ottaa yhteyttä sairaanhoitopiirin ensihoidon vastuulääkäriin, joka voi tehdä yksilöllisiä päätöksiä, mikäli perusteltuja syitä sellaisiin ilmenee.
Arno Vuori
OYL/Ensihoito, VSSHP
Timo Iirola
vt. YL/Ensihoito, VSSHP
------------------------------------------------------------------------------------------------------
FAQ (usein esitettyjä kysymyksiä, Frequently Asked Questions)
------------------
Kysymys: Koskeeko vapautus 30 opintopisteen lisäkoulutusvaatimuksesta 1.1.2014 jälkeen myös niitä, jotka ovat valmistuneet sairaanhoitajiksi 1.5.2011 jälkeen, mutta joilla oli hoitotason luvat (esim. lähihoitajina) 1.5.2011?
Vastaus: Ei koske, vaan ainoastaan niitä, jotka olivat 1.5.2011 sairaanhoitajia ja joilla oli lisäksi 1.5.2011 hoitotason valtuutukset voimassa ("luvat").
------------------
Y:\TYKS\T150Anestesia\ENSIHOITO\TYKS ERVA\VSSHP\Ohjeita-viim versiot\Ohjeet\Tasovaatimukset HT ja PT
|