Yhteystiedot SuomeksiPå svenskaIn English
PÄÄVALIKKO
Hoitoonpääsytilastot
 
Hallinto ja talous
 
Koulutus
 
Opiskelu
 
Palvelut
 
Aluetietopalvelu
 
Apuvälinetoiminta
 
Yleistä apuvälineistä
 
Eri apuvälineitä
 
Apuvälinepalvelut
 
Palvelujen järjestäjät
 
Ohjaavat arvot
 
»Lainsäädäntö
 
Yhteystiedot
 
Hyödyllisiä linkkejä
 
Ajankohtaista
 
Raportit
 
Kausisopimustuotteet
 
Ensihoito
 
Laboratoriot
 
Ohjepankki
 
Psykiatria
 
Röntgen/kuvantaminen
 
Sairaalahygienia
 
Tietohallinto
 
Potilasinformaatio
 
Projektit
 
Tiedotus
 
Toimipaikat ja kartat
 
Tutkimus
 
Työnhaku
 
Yhteystiedot
 
Yleisesittely
 
SANAHAKU
  hakuohje | SIVUKARTTA  
Palvelut | Apuvälinetoiminta | Lainsäädäntö
      Tulostettava versio Lähetä artikkeli kaverille 

Työvoimahallinnon apuvälinepalveluja ohjaava laki ja asetus


Laki julkisesta työvoimapalvelusta (1295/2002)

6 luku, 13 §:n 6 momentti:
Vajaakuntoisen työllistymistä ja työssä pysymistä voidaan tukea työnantajalle myönnettävällä työolosuhteiden järjestelytuella.

Asetus työvoimapalveluihin liittyvistä etuuksista (1253/1993)

4 luku, 14 §:
Jos vajaakuntoisen työhönsijoittuminen tai työn säilyttäminen edellyttää työkoneisiin, työmenetelmiin tai työpaikan ulkoisiin olosuhteisiin tehtäviä sellaisia muutoksia tai järjestelyjä, jotka ovat välttämättömiä vammasta tai sairaudesta aiheutuvan haitan poistamiseksi tai vähentämiseksi, voidaan näistä aiheutuvat kustannukset korvata hakemuksesta työnantajalle työolosuhteiden järjestelytukena.

15 §:
Työolosuhteiden järjestelytuen enimmäismäärä henkilöä kohden on 14 §:ssä mainittujen muutosten ja järjestelyjen osalta 1 681,88 euroa.

Jos muutostöistä tai järjestelyistä aiheutuvat kustannukset muodostuisivat suuremmiksi kuin uuden koneen, laitteen tai kalusteen hankintakustannukset, voidaan työnantajalle korvata hankintakustannukset.

Työolosuhteiden järjestelytukena voidaan korvata myös toisen työntekijän antama apu vajaakuntoisen työssä selviytymisen parantamiseksi. Tällaista järjestelytukea voidaan myöntää enintään 168,19 euroa kuukaudessa ja enintään vuoden ajan.

Kun on kyse vaikeavammaisesta henkilöstä, voidaan 1 momentissa mainittu enimmäismäärä ylittää enintään 840,94 eurolla sekä 3 momentissa mainittu enimmäismäärä enintään 84,09 eurolla ja enimmäisaika enintään yhdellä vuodella.

16 §:
Työolosuhteiden järjestelyn tarpeen arvioi työvoimaviranomainen. Järjestelyjen suunnittelussa ja toteutuksessa voidaan käyttää asiantuntijoina työsuojeluviranomaisia, kuntoutustutkimuslaitoksia, työklinikoita, ammatillisia oppilaitoksia, suojatyökeskuksia ja muita näihin verrattavia laitoksia.

Palvelussuhteessa olevan henkilön työolosuhteiden järjestelytuen myöntäminen edellyttää lääkärinlausuntoa työntekijän työkyvyn rajoituksista sekä työvoimaviranomaisen arviota suunniteltavien järjestelyjen tarpeellisuudesta. Arvioinnin yhteydessä on kuultava työpaikan työsuojeluvaltuutettua.

Järjestelytukea maksetaan vain, jos työllistettävän henkilön palkka- ja muiden työehtojen osalta noudatetaan asianomaista työnantajaa sitovaa virka-, toimiehto- tai työehtosopimusta


 
13.12.2004

Takaisin