| Tietoa hakeutumisesta hoitoon Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin sairaaloihin
Suomessa terveydenhuoltopalvelujen järjestäminen on kuntien tehtävä. Oman kunnan terveyskeskus on sairastuneen ensisijainen hoitopaikka. Sinne voi hakeutua varaamalla ajan tai menemällä päivystysvastaanotolle. Jos sairastunut kuuluu työpaikkansa kautta työterveyshuollon piiriin, hän voi mennä terveyskeskuksen sijasta ensimmäiseksi työterveyslääkärin vastaanotolle.
Jos sairauden hoito tai lisätutkimukset sitä edellyttävät, terveyskeskuslääkäri, työterveyslääkäri tai yksityislääkäri voi kirjoittaa potilaalle lähetteen sairaalahoitoon tai -tutkimuksiin. Potilaat siis tulevat sairaanhoitopiirin sairaaloihin yleensä lääkärin lähetteellä. Äkillisissä, vaikeissa sairastumistapauksissa voi päivystyspoliklinikoille ja sairaaloiden ensiapuun tulla myös ilman lähetettä.
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin sairaalat tarjoavat erikoissairaanhoidon palveluja ensisijaisesti omistajakuntiensa asukkaille. Omistajakuntia ovat kaikki Varsinais-Suomen kunnat ja kaupungit sekä Punkalaidun ja Vampula. Lisäksi sairaanhoitopiiri antaa tiettyjä erityistason erikoissairaanhoitopalveluita myös Satakunnan sairaanhoitopiirille ja ja Ahvenanmaan maakunnalle. Ylipainehappihoidossa ja PET-kuvantamisessa TYKS palvelee koko Suomea.
|