Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin luottamuselimet​

Kuntayhtymän valtuuston, hallituksen, johtokuntien ja kielilautakunnan kokoonpanot vuosina 2013-2016 (suluissa varajäsenet): 

Valtuusto

  • puheenjohtaja, valtuutettu Aila Harjanne, Turku
  • 1. varapuheenjohtaja, valtuutettu Eero Kuisma, Laitila
  • 2. varapuheenjohtaja, valtuutettu Kaarina Ylhäinen, Masku.

Tarkastuslautakunta

Valtuuston vaalilautakunta

  • Mika Haliseva, Lieto, pj. (Antti Ääritalo)
  • Aimo Suikkanen (Minna Hallanheimo)
  • Laura Hahko (Silvia Koski)
  • Outi Ahonen (Niklas Guseff)
  • Veli-Pekka Koivumäki, varapj. (Paula Elo).

Hallitus

  • Piia Elo, Turku, pj. (Minttu Ojanen, Turku)
  • Juhani Leppä, Turku, 1. varapj. (Kaija Hartiala, Turku)
  • Jukka Kärkkäinen, Turku, 2. varapj. (Alpo Lähteenmäki, Turku)
  • Kari Friman, Kaarina (Juha Haapakoski, Naantali)
  • Pirjo Reide, Pöytyä (Joni Heikkilä, Loimaa)
  • Marjatta Hyttinen, Salo (Rauno Lahti, Salo)
  • Lasse Virtanen, Uusikaupunki (Virve Aho, Laitila)
  • Simo Paassilta, Salo (Timo Tamminen, Loimaa)
  • Seppo Lehtola, Laitila (Anu Nummelin, Lieto)
  • Anneli Kivijärvi, Raisio (Martti Sipponen, Naantali)
  • Pirkko Tammelin, Vehmaa (Päivi Föhr, Kaarina)
  • Ulla Huittinen, Salo (Arto Koivu, Somero)
  • Mirjam Karila, Raisio (Riitta Karjalainen, Turku)
  • Aimo Suikkanen, Koski Tl (Samuli Santalahti, Naantali)
  • Tuija Ollikkala, Turku (Niina Ratilainen, Turku)
  • Iiris Peltomaa (Elisabeth Erholtz, Naantali)
  • Heikki Tamminen, Salo (Tuija Ketonen).

Turun yliopiston nimeämät hallituksen jäsenet

  • Kalle-Antti Suominen (Jaana Vuopio)
  • Pentti Huovinen (Sanna-Mari Tammilaakso).

Turunmaan osavastuualueen / liikelaitoksen johtokunta

  • Ole Åberg, Parainen, pj. (Niklas Guseff, Kemiönsaari)
  • Ilkka Heinaro, Parainen, varapj. (Jyrki Penna, Kemiönsaari)
  • Marja-Leena Engström, Parainen (Mikaela Luoma, Parainen)
  • Jari Lehtivaara, Kemiönsaari (Mikael Hellbom, Kemiönsaari)
  • Inger Wretdal, Kemiönsaari (Annalena Sjöblom, Kemiönsaari)
  • Kurt Kronehag, Parainen (Bengt Backman, Parainen)
  • Merja Fredriksson, Parainen (Monica Forss, Parainen)
  • Janni Lindholm, Kemiönsaari (Johanna Wikgren-Roelofs, Kemiönsaari)
  • Matti Murto, Kemiönsaari (Jenna Moberg, Kemiönsaari).

Turunmaan osavastuualueen johtokunnan vähemmistökielinen jaosto

  • Mikael Hellbom, Kemiönsaari, pj. (Tom Nylund, Kemiönsaari)
  • Janina Kaita, Kemiönsaari, varapj. (Monica Eriksson, Kemiönsaari)
  • Pekka Härkönen, Parainen (Petri Abrahamsson, Parainen)
  • Merja Karlsson, Parainen (Staffan Lindeman, Parainen)
  • Harri Kaitala, Kemiönsaari (Mauno Rajala, Parainen).

Tyks-Sapa-liikelaitoksen johtokunta

  • Martti Sipponen, Naantali, pj. (Tapani Mellanen, Kaarina)
  • Riitta Karjalainen, Turku, varapj. (Riina Kolkkala-Westerlund, Lieto)
  • Sanna Vauranoja, Kaarina (Arja Kitola, Mynämäki)
  • Matti Ankelo, Uusikaupunki (Alpo Penttinen, Nousiainen)
  • Kaija Hartiala, Turku (Reija Pitkänen, Raisio)
  • Pilvi Heiskanen, Turku (Taina Laitinen, Mynämäki)
  • Jarmo Rasi, Loimaa (Harri Palomäki, Naantali)
  • Kari Salminen, Nousiainen (Tommi Vainiotalo, Laitila)
  • Pentti Huovinen, Turun yliopisto (Matti Laato).

Ensihoidon ja päivystyksen liikelaitoksen johtokunta

  • Ilkka Uusitalo, pj. (Minna Hallanheimo)
  • Irja Gustafsson, varapj. (Maija Ruohonen)
  • Maija Kyttä (Pipsa Allén)
  • Petri Virolainen (Arja Pesonen)
  • Jarkko Virtanen (Katariina Korkeila)
  • Arto Rantala (Anne Laapotti-Salo)
  • Max Lönnqvist (Päivi-Leena Honkinen)
  • Juha Sandberg (Arto Oikarinen)
  • Sara Sarjakoski-Peltola (Sari Koistinen)
  • Anna Arola-Järvi (Erkki Tuomaala)

Psykiatrian tulosalueen johtokunta

  • Jukka Kärkkäinen, Turku, pj. (Pentti Aitamurto, Uusikaupunki)
  • Wilhelmiina Kallio, Salo, varapj. (Marja-Liisa Mutka, Laitila)
  • Ari Rusi, Rusko (Teemu Vappula, Pöytyä)
  • Janne Hilli, Turku (Pirjo Ranti, Turku)
  • Jussi Perkkola, Laitila (Hanna Gustafsson, Naantali)
  • Tarja Vuontela, Paimio (Heikki Vainio, Loimaa)
  • Katri Keloniemi, Pöytyä (Pasi Lepistö, Pöytyä)
  • Tiina Johansson, Parainen (Mari Kesälä, Sauvo)
  • Matti Rantanen, Turku (Marja-Leena Virkki, Kaarina).

Kielellisen vähemmistön lautakunta

Lähipalvelulautakunta

  • Juhani Nummentalo, Salo, pj.
  • Minna Hallanheimo, Lieto, vpj.
  • Virve Aho, Laitila
  • Esko Antikainen, Kemiönsaari
  • Antti Haapavuori, Uusikaupunki
  • Tuula Hällfors-Laaksonen, Loimaa
  • Matti Kultanen, Somero
  • Mari Lahti, Turku
  • Mikko Lindberg, Paimio
  • Kim Lindstedt, Parainen
  • Jarmo Mäntynen, Kustavi
  • Pirjo-Liisa Nuotio, Koski Tl.
  • Anneli Suutari, Kaarina.
Päivitetty: 17.1.2017 9:34
Luotu: 30.6.2016 10:57