Yhteystiedot SuomeksiPå svenskaIn English
PÄÄVALIKKO
Hoitoonpääsytilastot
 
Hallinto ja talous
 
Koulutus
 
Opiskelu
 
Palvelut
 
Potilasinformaatio
 
Projektit
 
Tiedotus
 
Tiedotteet 2012
 
Tiedotearkisto
 
Tiedotteet 2002
 
Tiedotteet 2003
 
Tiedotteet 2004
 
»Tiedotteet 2005
 
Tiedotteet 2006
 
Tiedotteet 2007
 
Tiedotteet 2008
 
Tiedotteet 2009
 
Tiedotteet 2010
 
Tiedotteet 2011
 
Julkaisut
 
Kuvapankki
 
Ohjeita
 
Tapahtumat
 
Toimitilat
 
Uutta tässä palvelussa
 
Luentoaineistoja
 
Toimipaikat ja kartat
 
Tutkimus
 
Työnhaku
 
Yhteystiedot
 
Yleisesittely
 
SANAHAKU
  hakuohje | SIVUKARTTA  
Tiedotus | Tiedotearkisto | Tiedotteet 2005
      Tulostettava versio 

Kaksi uutta magneettikuvauslaitetta käyttöön Turun yliopistollisessa keskussairaalassa


Laajennuksella Suomen suurimmaksi magneettitutkimusyksiköksi

Lehdistötiedote 3.6.2005

Vuoden 2005 alusta toimintansa aloittanut Varsinais-Suomen kuvantamiskeskus on ottanut käyttöön kaksi uutta magneettikuvauslaitetta. Laitteet on sijoitettu TYKSin Kantasairaalaan kallion sisään louhittuun tilaan. Se antaa erittäin hyvän suojan magneettikuvausten tekemiseen, koska paksu kallio estää häiriöt sekä ulos- että sisäänpäin. Laajennuksen jälkeen Varsinais-Suomen kuvantamiskeskuksen TYKSin yksikkö on Suomen suurin yhtenäinen magneettitutkimusyksikkö, jossa on käytössä neljä magneettikuvauslaitetta.

Keväällä valmistuneen tilan rakentaminen maksoi 1,2 miljoonaa euroa ja magneettikuvauslaitteet yhteensä 3,5 miljoonaa euroa. Laitteet palvelevat koko Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiriä.

Toinen on avoin toimenpidemagneettilaite, joka korvaa vanhan, pienitehoisemman avomagneetin. Siinä voidaan ottaa potilaista neulanäytteitä ja tehdä muitakin toimenpiteitä ja se helpottaa myös lasten magneettitutkimuksia.

Toinen on kokonaan uusi putkimallinen magneetti ja samalla TYKSille neljäs magneettikuvauslaite. Laitekapasiteetin lisääntymisen uskotaan lyhentävän magneettikuvauksen odotusaikoja. Nykyisellään ajanvarauspotilaat odottavat magneettikuvaukseen pääsyä 2-3 kuukautta. 

Elimistölle vaaraton menetelmä

Magneettitutkimus on uusinta kuvantamisteknologiaa edustava, elimistölle vaaraton tutkimusmenetelmä, jossa ei käytetä röntgensäteilyä. Magneettitutkimuksessa käytetään voimakasta magneettikenttää, radioaaltoja, vastaanottoantennia sekä tietokonetta, jonka avulla kuvat muodostetaan. Kuva saadaan aikaan hyödyntämällä ihmiskehon kudosten vesipitoisuutta ja magneettisia ominaisuuksia. Kuvauskohteena voi olla esimerkiksi aivot, selkäranka, vatsa, sydän, nivelet ja raajat. Myös verenkiertoa kuvataan magneettikuvauslaitteella. Potilaan kuvaus kestää yleensä puolesta tunnista tuntiin. 

TYKS magneettitutkimuksen edelläkävijä

Turun yliopistollinen keskussairaala on ollut edelläkävijä Suomessa niin magneettikuvauksessa kuin magneettiohjattujen toimenpiteiden käyttöönottajana. Magneettitutkimukset aloitettiin TYKSissä jo vuonna 1984. Vuonna 1997 TYKSissä ryhdyttiin ensimmäisinä Suomessa ottamaan magneettiohjatusti neulanäytteitä eli biopsioita potilaiden pehmytkudosten ja luun kasvaimista.

Avomagneetin laitevalmistajan kanssa TYKSissä kehitetty neulanohjausjärjestelmä osoittautui nopeaksi ja luotettavaksi näytteenottomenetelmäksi. Se on helpompi ja potilaalle mukavampi kuin nukutuksessa leikkaamalla tehtävä avobiopsia. Neulabiopsia tehdään paikallispuudutuksessa tai kevyessä ”humautuksessa”. Sen jälkihoito on lyhyt ja toimenpiteestä jää vain pieni neulanpiston jälki iholle, eikä isoa arpea kuten usein avobiopsiassa. Kuvantamiskeskuksessa on tehty jo yli 400 magneettiohjattua toimenpidettä, mikä on kansainvälisesti suuri määrä. Komplikaatioita ei ole ollut juuri lainkaan ja menetelmä on korvannut avobiopsiat lähes kokonaan TYKSissä. 

Suomalaista osaamista

Varsinais-Suomen Kuvantamiskeskuksen TYKSiin hankkimat laitteet ovat Siemens Avanto 1,5T putkimagneetti ja Philips Panorama 0.6T avomagneetti.

Philips Panorama 0.6T -avomagneettikuvauslaitteita kehittää ja valmistaa suomalainen Philips Medical Systems MR Technologies Finland Oy. Se on osa Philips –konsernia ja toimittaa suomalaiseen teknologiaan perustuvia magneettikuvauslaitteita koko maailman lääkintälaitemarkkinoille. Magneettikuvauksesta suomalaisella Philips MRTF:llä on yli 20 vuoden kokemus. Laitteita välittää kotimaisille markkinoille toinen suomalainen yritys, Oriola Oy Medion.

Avomagneettiin liitetty neulanohjausjärjestelmä perustuu infrapunatekniikan avulla tapahtuvaan paikantamiseen, jossa näytteenottoneulan kulkurata piirretään magneettikuvan päälle. Menetelmän avulla neula saadaan vietyä tarkalleen haluttuun kohtaan kudosnäytteenottoa varten. Kuvantamiskeskus ja Philips MRTF jatkavat näytteenottomenetelmien kehittämistä TYKSiin hankitulla uudella avomagneetilla. 


Lisätietoja:
Kimmo Mattila, osastonylilääkäri, radiologian erikoislääkäri, puh. (02) 313 0609, kimmo.mattila@tyks.fi 
Riitta Parkkola, vt. professori,  radiologian erikoislääkäri, puh. (02) 313 0148, riitta.parkkola@tyks.fi
Tiina Karjalainen, tuotepäällikkö, Philips Medical Systems MR Technologies Finland Oy, puh. (09) 2535 9463, tiina.karjalainen@philips.com 

TIEDOTUS: Viestintäpäällikkö Esa Halsinaho, esa.halsinaho@tyks.fi,
PUH. (02) 3131 083, TELEFAX (02) 3133 613, MATKAPUH. 040 5643 867

LIITE: Perustietoja magneettikuvauksesta (pdf-tiedosto, 2 sivua), linkki sivun alareunassa

KUVIA:

Magneettikuvaus Kuvassa on meneillään neulanäytteenotto potilaasta Varsinais-Suomen kuvantamiskeskuksen uudella avomagneettikuvauslaitteella, joka otettiin käyttöön TYKSissä kesäkuun alussa 2005.
Philips MRI-laite TYKSissä sijaitseva Varsinais-Suomen kuvantamiskeskuksen uusi Philips Panorama 0.6T -avomagneettikuvauslaite.
Siemens MRI-laite

TYKSissä sijaitseva Varsinais-Suomen kuvantamiskeskuksen uusi Siemens Avanto 1.5T -magneettikuvauslaite.

 

 

 

 

Kuvat: Esa Halsinaho

 


 
Perustietoja magneettikuvauksesta Perustietoja magneettikuvauksesta 
03.06.2005

Takaisin