| Kesäkuussa 2009 järjestetään Euroopan parlamentin jäsenten vaalit EU:n jäsenvaltioissa, joista kaikista valitaan jäseniä Euroopan parlamenttiin. Suomesta jäseniä valitaan 13.
Suomessa toimitettavissa europarlamenttivaaleissa äänioikeutettuja ovat
- asuinpaikkaan katsomatta jokainen Suomen kansalainen, joka viimeistään vaalipäivänä täyttää 18 vuotta ja
- muun Euroopan unionin jäsenvaltion kansalainen, joka viimeistään vaalipäivänä täyttää 18 vuotta ja jolla on kotikuntalaissa tarkoitettu kotikunta Suomessa 51. päivänä ennen vaalipäivää, jollei hän ole menettänyt äänioikeuttaan siinä unionin jäsenvaltiossa, jonka kansalainen hän on. Äänioikeuden edellytyksenä kuitenkin on, että henkilö ilmoittautuu viimeistään 80. päivänä ennen vaalipäivää maistraatille äänioikeusrekisteriin Suomessa.
EU:n neuvoston vahvistama vaaliajankohta on 4.-7.6.2009, jona aikana vaalit on toimitettava jokaisessa jäsenvaltiossa. Suomessa vaalipäivä on sunnuntai 7.6.2009 ja ennakkoäänestysaika kotimaassa on 27.5.-2.6.2009. Ennakkoäänestystä ei toimiteta helluntaipäivänä sunnuntaina 31.5.
Lain mukaan myös sairaalat toimivat ennakkoäänestyspaikkoina. Sairaalassa toimitettavassa ennakkoäänestyksessä saavat äänestää vain ne äänioikeutetut, jotka ovat sairaalassa hoidettavana. Potilaiden omaiset tai sairaalan henkilökunta eivät näin voi äänestää ennakkoon sairaalassa vaan heidän tulee käyttää yleisiä ennakkoäänestyspaikkoja tai äänestää vaalipäivänä. Ennakkoäänestys toimitetaan sairaaloissa vähintään yhtenä ja enintään kahtena päivänä niin kuin äänestyksen toimittava vaalitoimikunta määrää. Äänestysajat ovat sairaalakohtaisia.
Ennakkoäänestyksen toimittavalla vaalitoimikunnalla on mukanaan europarlamenttivaalien ehdokaslistojen yhdistelmä sekä äänestyksessä tarvittava muu materiaali. Europarlamenttivaaleissa ehdokkaat ovat koko maassa samat, joten vaaleissa voi äänestää ketä ehdokasta tahansa äänestäjän asuinpaikasta riippumatta. Äänestäjä on velvollinen esittämään selvityksen henkilöllisyydestään. Äänestystä helpottaa, jos äänestäjällä on mukanaan Väestörekisterikeskuksen lähettämä ilmoituskortti. Ilmoituskortin puuttuminen ei kuitenkaan estä äänestämästä.
Ennakkoäänestys toimitetaan VSSHP:n sairaaloissa seuraavasti:
- TYKS Kantasairaalassa keskiviikkona 27.5. klo 9.00 alkaen
- TYKS Kirurgisessa sairaalassa torstaina 28.5. klo 13.30 alkaen
- TYKS Raision sairaalassa maanantaina 1.6. klo 13.00–16.00
- TYKS Paimion sairaalassa keskiviikkona 27.5. klo 13.00–13.30, äänestyspaikkana sairaalan luentosali 2. krs ja klo 14.00 alkaen, äänestyspaikkana vuodeosastot ja maanantaina 1.6. klo 13.00–13.30, äänestyspaikkana sairaalan luentosali, 2 krs ja klo 14.00 alkaen, äänestyspaikkana vuodeosastot
- Loimaan aluesairaalassa torstaina 28.5. klo 12.00–16.00
- Salon aluesairaalassa torstaina 28.5. klo 9.00–12.00 sekä klo 13.00–14.00
- Turunmaan sairaalassa maanantaina 29.5. klo 10.30–11.30
- TYKS Vakka-Suomen sairaalassa keskiviikkona 27.5. klo 14.30–15.30 ja tiistaina 2.6. klo 14.30–15.30, äänestyspaikkana kirurginen ja sisätautiosasto
- Halikon sairaalassa keskiviikkona 27.5. klo 10.00–11.30 sekä maanantaina 1.6. klo 10.00–11.30, äänestyspaikkana sairaalan juhlasali ja tarvittaessa osastot
Vaalitoimikunta / vaalitoimikunnat kiertävät pääsääntöisesti jokaisella vuodeosastolla, jos toisin ei ole ilmoitettu.
Lisätietoja äänestysajankohdasta osastolla saa osaston hoitohenkilökunnalta. Lisätietoja eduskuntavaaleista ja äänestämisestä saa oikeusministeriön internet-sivuilta osoitteesta www.vaalit.fi/
|