Lasten ja nuorten kirurginen vuodeosasto sijaitsee U-sairaalassa. Osasto on tarkoitettu kirurgista hoitoa tarvitseville 0–15 vuoden ikäisille lapsille ja nuorille.
Potilaat tulevat meille lääkärin lähetteellä. Osastolla hoidetaan myös päivystyksellisiä potilaita.
Lääkärinkierto on arkisin klo 8–9 välisenä aikana, viikonloppuisin aamupäivän aikana.
Lapsellesi nimetään omahoitaja, joka hoitaa lasta työvuorossa ollessaan. Hänellä on samanaikaisesti muitakin potilaita. Lapsen hoitoon osallistuu myös muita hoitajia ja muiden ammattiryhmien edustajia.
Vierailut ja yöpyminen osastolla
Varaa pieneenkin toimenpiteeseen, siihen liittyvään seurantaan ja lapsen toipumiseen koko vuorokausi. Vierailuaika on vapaa lasten vanhemmille, muut vierailut sopimuksen mukaan. Toinen vanhemmista voi yöpyä osastolla, patjalla lapsen vierellä.
Osaston kahvihuoneessa on kahvinkeittomahdollisuus sekä käytössä jääkaappi ja mikroaaltouuni. Sairaala tarjoaa myös muita maksuttomia yöpymisvaihtoehtoja. Hoidonvaraajalta voi kysyä lisätietoja, p. 02 313 0477.
Tarttuvaa tautia sairastavat henkilöt eivät voi vierailla osastolla. Lisäksi pyydämme kaikkia vierailijoita välttämään hajusteiden käyttöä ennen osastolle tuloa.
Askarteluohjaajat käyvät osastolla arkipäivisin, sairaalaklovnit kerran viikossa. Sairaalakoulun opettaja huolehtii tarvittaessa lapsen kouluopetuksesta. Sosiaalityöntekijän tavoitat numerosta 02 313 1402.
Vaitiolovelvollisuus
Sairaalan henkilökunnalla on vaitiolovelvollisuus. Ensisijaisesti annamme lapsesta tietoja vain vanhemmille.
Lisätietoa