Siirry sisältöön

Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirin luottamuselimet​

Luottamuselinten esityslistat ja pöytäkirjat: http://vsshp.ktweb.fi

Kuntayhtymän luottamuselinten kokoonpanot valtuuston 19.9.2017 päätöksen mukaisesti (suluissa varajäsenet): 

Valtuuston puheenjohtajat

  • puheenjohtaja Niko Aaltonen, Turku 
  • 1. varapuheenjohtaja Eero Kuisma, Laitila
  • 2. varapuheenjohtaja Jarmo Metsänperä, Loimaa.

Valtuuston jäsenluettelo 14.1.2020 kokouksessa (pdf)

Valtuuston sovitut kokouspäivät 2020 (tiistaisin)

  • 14.1.2020 klo 13.00 (ylimääräinen kokous)
  • 9.6.2020 klo 13.00

Valtuuston vaalilautakunta

  • Alpo Penttinen, pj. (Taru Liimatta)
  • Tuula Toivonen, vpj. (Raila Hakamäki)
  • Juha Nevavuori (Kirsi Järvi)
  • Katri Keloniemi (Jarmo Metsänperä)
  • Mona Lehtonen (Emmi Lehtinen).

Tarkastuslautakunta

Hallitus

  • Toni Eklund, Turku, pj. (Heidi Virtanen, Turku)
  • Ville Valkonen, Turku, 1. vpj. (Juhani Leppä, Turku)
  • Tuija Ollikkala, Turku, 2. vpj. (Marjaana Mäkinen)
  • Maija Kyttä, Turku (Piia Alvesalo, Turku)
  • Lasse Virtanen, Uusikaupunki (Irja Skyten-Suominen, Kustavi)
  • Kari Friman, Kaarina (Jussi Helesvirta, Rusko)
  • Jerina Wallius, Salo (Pia Maavirta, Somero)
  • Simo Paassilta, Salo (Miro Simola, Loimaa)
  • Seppo Lehtola, Laitila (Henna Vuoristo, Lieto)
  • Anneli Kivijärvi, Raisio (Martti Sipponen, Naantali)
  • Ulla Huittinen, Salo (Riitta Karjalainen, Turku)
  • Aimo Suikkanen, Koski Tl (Rauno Kajander, Pöytyä)
  • Pekka Heikkilä, Raisio (Olli Nordberg, Turku)
  • Mirjami Flemmich, Pöytyä (Mona Lautiala, Salo)
  • Jukka Kärkkäinen, Turku (Alpo Lähteenmäki, Turku)
  • Pirjo Lampi, Turku (Sirkku Saarinen, Laitila)
  • Niklas Guseff, Kemiönsaari (Merja Fredriksson, Parainen).

Turun yliopiston nimeämät jäsenet :

  • Kalle-Antti Suominen (Päivi Mikkola)
  • Sari Mäkelä (Eeva Rainio).

Hallituksen kokouspäivät kevätkaudella 2020

  • 28.1. klo 09.00
  • 3.3. klo 09.00 (mm. tilinpäätöstietojen toimittaminen kunnille)
  • 31.3. klo 09.00 (mm. hallituksen tilinpäätöskäsittely)
  • 28.4. klo 09.00
  • 19.5. klo 09.00 (mm. valtuuston kokousasiat viimeistään)
  • 9.6. klo 09.00 (mm. edeltää valtuuston kokousta)

Hallintojaosto 

  • Anneli Kivijärvi, pj. (Jukka Kärkkäinen)
  • Tuija Ollikkala, vpj. (Marjaana Mäkinen)
  • Miro Simola (Heidi Virtanen)
  • Pirjo Lampi (Niklas Guseff)
  • Kari Friman (Jussi Helesvirta)
  • Maija Kyttä (Pia Alvessalo)
  • Aimo Suikkanen (Rauno Kajander).

Kiinteistöjaosto

  • Juhani Leppä, pj. (Ville Valkonen)
  • Ulla Huittinen, vpj. (Riitta Karjalainen)
  • Martti Sipponen (Henna Vuoristo)
  • Irja Skyten-Suominen (Jerina Wallius)
  • Alpo Lähteenmäki (Pekka Heikkilä)
  • Seppo Lehtola (Miro Simola)
  • Päivi Mikkola (Kalle-Antti Suominen).

Kielellisen vähemmistön lautakunta

Ensihoidon ja päivystyksen liikelaitoksen johtokunta

Hallituksen edustajina:

  • Raimo Erkkilä, Kaarina, pj. (Ilona Koivunalho, Turku)
  • Irja Gustafsson, Kaarina, vpj. (Päivi Rantanen, Nousiainen)
  • Juhani Leppä, Turku (Sadri Beqiri, Turku).

Sairaanhoitopiirin ja kuntien perusterveydenhuollon yksiköiden viranhaltijoina:

  • Petri Virolainen, Tyks (Arja Pesonen, VSSHP)
  • Katariina Korkeila, Turun kaupunki (Jarkko Virtanen, Turun kaupunki)
  • Arto Rantala, Tyks (Anne Laapotti-Salo, Tyks)
  • Jane Marttila, Turun kaupunki (Max Lönnqvist, Turun kaupunki)
  • Juha Sandberg, Raision kaupunki (Arto Oikarinen, Maskun kunta)
  • Kaisa Nissinen-Paatsamala, Salon kaupunki (Sari Koistinen, Loimaan kaupunki)
  • Mikko Pakarinen, Kaarinan kaupunki (Erkki Tuomaala, Kaarinan kaupunki).

Lähipalvelulautakunta

  • Heikki Laine, pj. Raisio (Esa Kari, Mynämäki)
  • Pirjo Pesola, vpj. Uusikaupunki (Heidi Saarinen, Taivassalo)
  • Kalle Varvikko, Salo (Juha Wiskari, Somero)
  • Ulla-Riitta Arvola, Pöytyä (Anne Valta, Marttila)
  • Terhi Sinisalo, Laitila (Ulla-Maija Nikula, Uusikaupunki)
  • Miro Simola, Loimaa (Leena Puumalainen, Koski Tl)
  • Jukka Alestalo, Salo (Ismo Valve, Somero)
  • Minna Hallanheimo, Lieto (Jarmo Mäntynen, Kustavi)
  • Jarmo Havuaho, Paimio (Tuija Nummela, Raisio)
  • Tuomo Liljenbäck, Turku (Kati Laine, Turku)
  • Sari Pesonen, Salo (Altti Järvenpää, Salo)
  • Esko Antikainen, Kemiönsaari (Kauko Pietikäinen, Kemiönsaari)
  • Markku Tuominen, Uusikaupunki (Timo Salmi, Taivassalo).

 

Päivitetty: 17.6.2020 13:21
Luotu: 30.6.2016 10:57