Hoidamme pitkäaikaissairaita lapsia ja nuoria koko perhe huomioiden. Osastomme vastaa osana Tyksin kantasolujensiirtoyksikköä myös lapsipotilaiden autologisista kantasolujensiirroista ja allogeenisten kantasolujensiirtojen akuuttivaiheen jälkeisestä hoidosta. Lasten ja nuorten hematologian poliklinikka toimii viidennessä kerroksessa (MJ5).
Potilaat tulevat meille lääkärin lähetteellä. Osastomme toimii myös päivystysosastona. Yksikkömme hoidossa olevat syöpäpotilaat tulevat suoraan kotoa osastolle akuuttien ongelmiensa vuoksi. Uudet potilaat tulevat klinikan yhteisen päivystyksen kautta
Käynnistä laskutetaan poliklinikkamaksu. Vuodeosastohoidosta laskutetaan hoitopäivämaksu.
Vanhemmat ja muut perheen jäsenet voivat yöpyä myös Meri-Karinassa maksutta. Myös muutamissa hotelleissa yöpyminen on mahdollista, mutta Kela-korvauksen jälkeisen osan joutuu maksamaan itse.
Osastollamme tapaat tarvittaessa fysioterapeutin, ravitsemusterapeutin, psykiatrin, sairaalapastorin ja opettajan.
Vierailuajat
Osastollamme on vapaat vierailuajat, ja toisella vanhemmalla on myös yöpymismahdollisuus.
Majakkasairaala
Majakkasairaalassa sijaintimme on 5. kerros H-lohko ja jatkossa sekä osasto, päiväsairaala ja poliklinikat sekä Step-pkl sijaitsevat kaikki samassa tilassa.
Potilaspaikkoja on vuodeosastolla 9 ja osaston päiväsairaalassa 6.
Yksi vanhempi voi yöpyä huoneessa ja Leijonahuoneessa voi myös yöpyä ja käydä pesemässä pyykkiä.
Vierailuajat ovat meillä vapaat.
Meillä on infektioeristyspotilaille on sisäänkäynti, mikä on mainittu kutsukirjeessä.