Hoppa över menyer

Förtroendeorgan

Föredragningslistor och protokoll: http://vsshp.ktweb.fi

Sammansättningen av samkommunens förtroendeorgan enligt fullmäktiges beslut 30.11.2021 (ersättare inom parentes):

Fullmäktiges ordförande

  • ordförande Nora Viikari, Åbo
  • 1. vice ordförande Jarmo Metsänperä, Loimaa
  • 2. vice ordförande Jukka Alkio, Letala

Fullmäktiges valnämnd

  • Juha Haapakoski, ordf. (Ulla-Riitta Arvola)
  • Kirsti Tuominen, vice ordf. (Markku Oksanen)
  • Kimmo Karkoinen (Sari Outinen)
  • Heikki Pietilä (Jukka Kärkkäinen)
  • Viivi Nikula (Merja Fredriksson).

Revisionsnämnden

Styrelse

  • Ari Korhonen, Reso, ordf. (Martti Sipponen, Nådendal)
  • Ville Valkonen, Åbo, 1. vice ordf. (Sauli Seittenranta, Åbo)
  • Riina Heinonen, Loimaa, 2. vice ordf. (Mona Lautiala, Salo)
  • Kaija Hartiala, Åbo (Eeva Savola, Reso)
  • Marjatta Hyttinen, Salo (Anna-Leena Yli-Jama, Salo)
  • Juha Haapakoski, Nådendal (Jaana Boström, Loimaa)
  • Mari Lahti, Åbo (Amanda Majuri, Åbo)
  • Antti Kotti, Somero (Seppo Lehtola, Letala)
  • Jari Välimäki, Loimaa (Kimmo Hollmen, S:t Karins)
  • Ulla Huittinen, Salo (Merja Niemi, Reso)
  • Mikko Koivumäki, Lundo (Mikko Saari, Nystad)
  • Mårten Kvist, S:t Karins (Sami Kesäläinen, Åbo)
  • Pirjo Lampi, Åbo (Jerina Wallius, Salo)
  • Lauri Kouki, Åbo (Mirja Hovirinta, Åbo)
  • Heidi Haapala, Åbo (Anita Birstolin, Åbo)
  • Pekka Heikkilä, Reso (Marko Lindberg, Lundo)
  • Niklas Guseff, Åbo (Merja Fredriksson, Pargas).

Åbo universitet utnämnda medlemmar:

  • Kalle-Antti Suominen (Eeva Ryödi)
  • Sari Mäkelä (Eeva Rainio).

Koncernsektionen

  • Pekka Heikkilä, ordf. (Heidi Haapala)
  • Kaija Hartiala, vice ordf. (Anna-Leena Yli-Jama)
  • Juha Haapakoski (Sauli Seittenranta)
  • Mari Lahti (Amanda Majuri)
  • Antti Kotti (Martti Sipponen)
  • Ulla Huittinen (Jari Välimäki)
  • Pirjo Lampi (Jerina Wallius)
  • Lauri Kouki (Mirja Hovirinta)
  • Eeva Ryödi (Kalle-Antti Suominen).

Nämnden för den språkliga minoriteten

Styrelsen fungerar som direktionen för Affärsverket för akutvård och jour under tiden 1.12.-31.12.2021

Närservicenämnd

  • Teemu Mäkelä, Loimaa, ordf. (Kari Kolari, Oripää)
  • Kristina Karlsson, Pemar, vice ordf. (Matti Anttila, Nousis)
  • Maija Kyttä, Åbo (Iina Antinluoma, Åbo)
  • Alexis Vartiainen, Åbo (Johan Säderholm, Sagu)
  • Juhani Rantanen, S:t Karins (Matti Raho, S:t Karins)
  • Hanna Gustafsson, Nådendal (Elisa Lindqvist, Nådendal)
  • Jukka Alestalo, Salo (Minna Kotti, Somero)
  • Sari Tuusa, Masku (Katri Marku-Virtanen, Rusko)
  • Miro Simola, Loimaa (Olli Vestu, Pöytis)
  • Jarmo Mäntynen, Gustavs (Johanna Salonen, Vemo)
  • Pia Tenhu, Nousis (Siru Korhonen, Tövsala)
  • Esko Antikainen, Kimitoön (Kauko Pietikäinen, Kimitoön)
  • Jaana Parkkila, Masku (Tuula Suomi, Reso).
Päivitetty: 8.12.2021 13:26
Luotu: 30.6.2016 14:01