Siirry sisältöön

Förtroendeorgan

Föredragningslistor och protokoll: http://vsshp.ktweb.fi

Sammansättningen av samkommunens förtroendeorgan enligt fullmäktiges beslut 19.9.2017 (ersättare inom parentes):

Fullmäktiges ordförande

  • ordförande Niko Aaltonen, Åbo
  • 1. vice ordförande Eero Kuisma, Letala
  • 2. vice ordförande Jarmo Metsänperä, Loimaa.

Medlemslist på mötet 14.1.2020 (pdf)

Fullmäktiges utsatta möten 2020 (tisdagar)

  • 14.1.2020 kl. 13.00 (ett extra möte)
  • 9.6.2020 kl. 13.00.

Fullmäktiges valnämnd

  • Alpo Penttinen ordf. (Taru Liimatta)
  • Tuula Toivonen vice ordf. (Raila Hakamäki)
  • Juha Nevavuori (Kirsi Järvi)
  • Katri Keloniemi (Jarmo Metsänperä)
  • Mona Lehtonen (Emmi Lehtinen).

Revisionsnämnden

Styrelse

  • Toni Eklund, Åbo, ordf. (Heidi Virtanen, Åbo)
  • Ville Valkonen, Åbo, 1. vice ordf. (Juhani Leppä, Åbo)
  • Tuija Ollikkala, Åbo, 2. vice ordf. (Marjaana Mäkinen)
  • Maija Kyttä, Åbo (Piia Alvesalo, Åbo)
  • Lasse Virtanen, Nystad (Irja Skyten-Suominen, Gustavs)
  • Kari Friman, S:t Karins (Jussi Helesvirta, Rusko)
  • Jerina Wallius, Salo (Pia Maavirta, Somero)
  • Simo Paassilta, Salo (Miro Simola, Loimaa)
  • Seppo Lehtola, Letala (Henna Vuoristo, Lundo)
  • Anneli Kivijärvi, Reso (Martti Sipponen, Nådendal)
  • Ulla Huittinen, Salo (Riitta Karjalainen, Åbo)
  • Aimo Suikkanen, Koskis (Rauno Kajander, Pöytis)
  • Pekka Heikkilä, Reso (Olli Nordberg, Åbo)
  • Mirjami Flemmich, Pöytis (Mona Lautiala, Salo)
  • Jukka Kärkkäinen, Åbo (Alpo Lähteenmäki, Åbo)
  • Pirjo Lampi, Åbo (Sirkku Saarinen, Letala)
  • Niklas Guseff, Kimitoön (Merja Fredriksson, Pargas).

Åbo universitet utnämnda medlemmar:

  • Kalle-Antti Suominen (Päivi Mikkola)
  • Sari Mäkelä (Eeva Rainio).

Styrelsens möten 2020 (tisdagar)

  • 28.1. klo 09.00
  • 3.3. klo 09.00
  • 31.3. klo 09.00
  • 28.4. klo 09.00
  • 19.5. klo 09.00
  • 9.6. klo 09.00

Förvaltningssektionen

  • Anneli Kivijärvi, ordf. (Jukka Kärkkäinen)
  • Tuija Ollikkala, vice ordf. (Marjaana Mäkinen)
  • Miro Simola (Heidi Virtanen)
  • Pirjo Lampi (Niklas Guseff)
  • Kari Friman (Jussi Helesvirta)
  • Maija Kyttä (Pia Alvessalo)
  • Aimo Suikkanen (Rauno Kajander).

Fastighetssektionen

  • Juhani Leppä, ordf. (Ville Valkonen)
  • Ulla Huittinen, vice ordf. (Riitta Karjalainen)
  • Martti Sipponen (Henna Vuoristo)
  • Irja Skyten-Suominen (Jerina Wallius)
  • Alpo Lähteenmäki (Pekka Heikkilä)
  • Seppo Lehtola (Miro Simola)
  • Päivi Mikkola (Kalle-Antti Suominen).

Nämnden för den språkliga minoriteten

Direktionen för Affärsverket för akutvård och jour

Styrelsens representanter:

  • Raimo Erkkilä, S:t Karins, ordf. (Ilona Koivunalho, Åbo)
  • Irja Gustafsson, S:t Karins, vice ordf. (Päivi Rantanen, Nousis)
  • Juhani Leppä, Åbo (Sadri Beqiri, Åbo).

Sjukvårdsdistriktets och kommunernas primärvårdsenheters representanter:

  • Petri Virolainen, Åucs (Arja Pesonen, VSSHP)
  • Katariina Korkeila, Reso stad (Jarkko Virtanen, Åbo stad)
  • Arto Rantala, Åucs (Anne Laapotti-Salo, Åucs)
  • Jane Marttila, Åbo stad (Max Lönnqvist, Åbo stad)
  • Juha Sandberg , Reso stad (Arto Oikarinen, Masku kommun)
  • Kaisa Nissinen-Paatsamala, Salo stad (Sari Koistinen, Loimaa stad)
  • Mikko Pakarinen, S:t Karins stad (Erkki Tuomaala, S:t Karins stad).

Närservicenämnd

  • Heikki Laine, ordf. Reso (Esa Kari, Virmo)
  • Kalle Varvikko, Salo (Juha Wiskari, Somero)
  • Ulla-Riitta Arvola, Pöytis (Anne Valta, S:t Mårtens)
  • Terhi Sinisalo, Letala (Ulla-Maija Nikula, Nystad)
  • Miro Simola, Loimaa (Leena Puumalainen, Koskis)
  • Pirjo Pesola, Nystad (Heidi Saarinen, Tövsala)
  • Jukka Alestalo, Salo (Ismo Valve, Somero)
  • Minna Hallanheimo, Lundo (Jarmo Mäntynen, Gustavs)
  • Jarmo Havuaho, Pemar (Tuija Nummela, Reso)
  • Tuomo Liljenbäck, Åbo (Kati Laine, Åbo)
  • Sari Pesonen, Salo (Altti Järvenpää, Salo)
  • Esko Antikainen, Kimitoön (Kauko Pietikäinen, Kimitoön)
  • Markku Tuominen, Nystad (Timo Salmi, Tövsala).
Päivitetty: 17.6.2020 13:22
Luotu: 30.6.2016 14:01